Autodesk Fusion 360 - Sketch - Швидко та легко

-Цей короткий путівник по роботі у Fusion 360 заборонено перекладати на російську мову, робити рерайти або публікувати на сторонніх ресурсах інформації без згоди автора.

Даний туторіал посвячений тільки роботі з інструментами креслення. По мірі написання уроків, буду добавляти окремі Tutorials по роботі з твердотільним моделюванням та роботі з листовим металом.

-Автор усіх матеріалів - Рисан Василь Васильович, м.Івано-Франківськ, Україна.
-e-mail: Ifin3d.info@gmail.com
-instagram: https://www.instagram.com/ifin3d/
-facebook: https://www.facebook.com/akeyro95

 1. Step 1: Початок роботи

  Вітаю всіх бажаючих освоїти 3Д моделювання на ввідному уроці по програмі Fusion360! Цей міні-посібник складений для тих, хто вже завантажив та встановив Fusion360 на свій комп'ютер та залогінився обліковим записом Autodesk.

  Тепер вас цікавить: а що тепер, як почати, що робити? Читаємо далі:)

  Щойно ви відкриєте програму, то побачите таку картинку:

  Те, що спочатку нас цікавить, це створити новий проект, в якому будуть зберігатися наші навчальні файли. Знаходимо у верхньому лівому кутку вікна меню у вигляді квадратиків, що має назву Data Panel:

  Це навігаційний інструмент по всіх збережених файлах у вашому обліковому записі. Тут вам слід створити новий проект, натиснувши на "New Project". Назвіть його довільно, в мене це буде "Гайд". (на інші мої проекти не звертайте уваги - робочий процес, всі діла).

  Новий проект не містить збережених файлів.

  При відкритті програми, одразу є доступний новий файл "Untitled" - без назви, не збережений,

  Це буде наш файл для тренування і освоєння креслень у Fusion360, збережемо його під назвою "Урок №1". Для цього нажимаємо комбінацію клавіш Ctrl+S, або знаходимо іконку дискети зверху в лівому кутку вікна програми.

  Name - ім'я файлу, Location - проект, в якому буде збережно ваш файл. Щоб вибрати, куди зберегти файл, натисніть на кнопку з трикутничком, та виберіть потрібний вам проект - Гайд.

  Бачимо таку картину:


  Щоб уникнути ситуацій, коли ви забули чи не змогли зберегти креслення або модель, а по якісь причині програма закрилася (чи то світло вимкнули, і т.д.), Autodesk реалізували "одноразове" збереження файлу в хмарі, тобто один раз зберегли - і всі зміни в файлі, які ви робите, автоматично записуються (тут є нюанси).

  При бажанні, документ можна не зберігати одразу, він буде повністю функціональним і доступним для редагування, але є ризик втратити його через непередбачувані обставини, тому особиста порада автора - візьміть за звичку РЕГУЛЯРНО зберігати внесені вами зміни, навіть при автоматичному зберіганні Autodesk. Комбінація клавіш Ctrl+S має стати вашим поводирем у всіх важливих документах (це стосується не тільки 3д моделювання), і це не раз врятує ваші дані.

 2. Step 2: Інструменти рисування

  Звісно почитати опис інструментів у вкладці "sketch" можна і самостійно в довідці до програми, але давайте коротко розглянемо інструменти, які будуть використовуватися у всіх без виключення ваших проектах у Fusion360.


  • Щоб відкрити доступ до інструментів креслення, потрібно натиснути клавішу "R" (обовязково має бути активна АНГЛІЙСЬКА розкладка клавіатури - особливість програми) та вибрати площину, на якій ми хочемо створити креслення

  або натиснути на іконку:

  Вкладка "Sketch"-(скетч, рисунок, креслення):

  На малюнку відображно основні інструменти для роботи з кресленнями, відкрита вкладка "Create - створити". Як бачимо особливих пояснень більшість іконок інструментів не потребують, Справа від назви інструменту інколи написано букву - це клавіша швидкого виклику інструменту.

  Зверху-вниз:

  1) Line - лінія - тут все просто.

  2) Reactangle - прямокутник - при наведенні на стрілочку відображаються варіанти створення прямокутника (аналогічно і для решти інструментів):

  3) Circle - коло, - без коментарів.

  4) Arc - дуга.

  5) Polygon - багатокутник.

  6) Ellipse - овал.

  7) Slot - так званий слот, запам'ятайте цю назву, дуже корисний інструмент, якого не вистачає в багатьох програмах для креслень - детальніше в наступних уроках.

  8) Spline - крива по точках.

  9) Conic Curve - (дослівно: конічна крива) - лінія, що "тягнеться серединою" за курсором.

  10) Point - просто створення точки.

  11) Text - .........

  12) Fit curves to mesh selection - на даний момент не знадобиться :)

  13) Mirror - зеркало - відображення елементів креслення відносно вибраної лінії.

  14, 15) - Circular/reactangular pattern - операція "масив".

  16) Project / include - спроектувати елемент креслення або моделі на площину (грубо кажучи).

  17) Sketch dimension - інструмент для оброзмірення елементів кресленння.

  Також для скетчів доступна вкладка "Modify":

  Тут коротко по інструментах:

  1) Fillet - кругла фаска.

  2) Chamfer - "пряма" фаска.

  3) Trim - обрізати лінію (непотрібну частину лінії).

  4) Extend - продовжити лінію до уявного або реального перетину з іншою лінією.

  5) Break - "розламати" лінію в точці на дві або більше частини.

  6) Sketch scale - масштабування елементів креслення відносно точки.

  7) Offset - зміщення (з копіюванням).

  8) Move/copy - посунути, скопіювати елементи креслення.

  9) Change Parameters - краще не чіпати) не пригодиться.

  На цьому короткий опис інструментів для роботи з кресленнями вичерпано, але як не дивно, цього більш ніж достатньо для повноцінної роботи в програмі і створення 3д моделей складних конструкцій, наприклад таких, як 3D-принтер :)


 3. Step 3: Детально про інструменти рисування

  В загальному, принцип роботи інструментів для креслення не міняється від програми до програми, однак у Fusion360 своєрідна і унікальна система малювання креслень, яка дозволяє також і створювати креслення в трьохвимірному просторі.

  В наступних коротких кроках буде розказано та наглядно показано принцип роботи з кожним інструментом креслення у Fusion360.


  • Step 4: Line - лінія;
  • Step 5: Reactangle - прямокутник;
  • Step 6: Circle - коло;
  • Step 7: Arc - дуга;
  • Step 8: Polygon - багатокутник;
  • Step 9: Ellipse - еліпс;
  • Step 10: Slot - слот;
  • На анімаціях буде видно жовтий значок колодки, він означає, що величина, яку ви ввели з клавіатури буде зафіксована, та може бути змінена тільки з клавіатури (це стосується усіх інструментів в кресленні). Для переключення між величинами при створенні елемента потрібно натиснути клавішу "Tab", наприклад для лінії:

  Таким чином можна задавати довжини і кути між елементами креслення, які будуть зафіксовані, та не можуть бути змінені інакше, ніж з клавіатури.

  При цьому додатково допомагає панель прив'язок (див. наступні уроки). 4. Step 4: Line - лінія

  Line - інструмент, що створює пряму лінію


  • між двома вибраними точками:


  • Від точки на відстань, вказану з клавіатури, в тому числі на потрібний кут від уявної горизонтальної лінії:

 5. Step 5: Reactangle - прямокутник

  Reactangle - прямоктник, має 3 варіанти створення:


  • 2-Point Reactangle (клавіша швидкого виклику R) - між двома точками, на довільні відстані, або відстані, вказані з клавіатури (для всіх варіантів створення прямокутника):


  • 3-Point Reactangle - по трьох точках, відмінність в тому, що можна повернути прямокутник у просторі:


  • Center Reactangle - створення від центральної точки:

 6. Step 6: Circle - коло

  Інструмент "Коло" подібно до прямокутника має декілька варіантів створення:

  На мою думку, широке застосування має тільки 1 спосіб створення кола: Center Diameter Circle - коло з центром в заданій точці, оскільки переважно нам відомо, де лежить центр кола.

  • Center Diameter Circle - коло з центром в заданій точці.

  Використовується, коли ви знаєте, де повинен бути центр кола:

  • 2-Point Circle - коло, розтягнуте між двох протилежних точок:

  Використовується, коли треба нарисувати коло між двома точками, відстань між якими невідома, в такому випадку коло створиться з центром в точці, яка лежить на середині уявного відрізка АБ, що з'єднує ці точки:

  • 3-Point Circle - не що інше, як створення кола, описаного навколо трикутника:

  • 2-Tangent Circle - створення кола, дотичного до двох прямих ліній, яке має потрібний радіус:

  • 3-Tangent Circle - аналогічно до попереднього способу - коло, дотичне до трьох прямих ліній, як мінімум дві з яких можуть перетнутись:

  В даному прикладі відрізки а і б паралельні, проте обовязково пертинаються з третім відрізком при продовженні.

 7. Step 7: Arc - дуга

  Інструмент дуга є досить специфічним, рідко використовується в простому 3д моделюванні, має 3 способи створення:  • 3-Point Arc - дуга по трьох точках, з фіксованою відстанню між кінцями дуги, та зі змінним радіусом дуги:  • Center Point Arc - більш точний варіант, дозволяє створити дугу потрібного радіуса, та "витягнути" її на потрібний градус, дозволяє створювати сегменти кола:  • Tangent Arc - дотична до відрізка дуга, має початок на кінці існуючого відрізка, єдиний тип дуги, що не може бути створена "в повітрі":


 8. Step 8: Polygon - багатокутник

  Інструмент дозволяє створювати багатокутник із заданою кількістю граней, вписаний в коло, описаний круг кола, та з фіксованою довжиною грані:

  • Circumscribed Polygon - багатокутник, описаний на вколо кола: задається радіус кола, та кількість граней. Довжина грані оприділяється автоматично:

  • Inscribed Polygon - багатокутник, вписаний в коло заданого радіуса:

  • Edge Polygon - багатокутник, що має задану довжину грані та кількість граней, в цьому випадку немає привязки до описаного чи вписаного кола:


 9. Step 9: Ellipse - овал (еліпс)

  Інструмент дозволяє швидко створити еліпс. Задається трьома параметрами - на прикладі - довжинами великої (75мм) та малої осі (35мм), та кутом нахилу великої осі відносно уявної горизонтальної прямої (при потребі): 10. Step 10: Slot - слот

  На мою думку, один з інструментів, якого дуже сильно не вистачає у багатьох програмах для розробки креслень. Дозволяє швидко і легко створювати пази, прорізи, штагни і т.д. Цей інструмент дуже корисний у випадках, коли йде розробка креслень під розкрій листового металу, оскільки не все ПЗ для ЧПУ вміє працювати із одиничними лініями, а вимагає конкретно замкнутого контуру (основано на власному досвіді). На протилежних кінцях слота завжди створюється півкола, діаметр яких відповідає ширині слота.

  • Center to Center Slot - найпростіший варіант: задається міжцентрова відстань та діаметр опорних півкіл:

  Прийміть до уваги, що в ьому випадку габаритна довжина слота змінна та залежить від ширин слота:

  • Overall Slot - варіант створення, в якому фіксованою залишається габаритна довжина слоту, а змінною являється ширна слота, яка не впливає на габаритну довжину:

  • Center Point Slot - операція схожа з Center Reactangle. Задається довжина половини слота, а габаритна довжина залежна від ширини (діаметра опорного півкола):

  • Three Point Arc Slot - повністю співпадає з описом: створюється дуга кола по трьох точках (по суті це на половину інструмент 3-Point Arc) та від дуги "розтягується" слот. Тут поняття габаритної довжини вже буде не коректним, просто скажу, що повна довжина слота буде залежати від його ширини (та радіуса або діаметра опорних півкіл):

  • Center Point Arc Slot - аналогічна операція як Center Point Arc, з утворенням слота. Задається радіус дуги, що з'єднує центри опорних півкіл слоту, кут повороту дуги та діаметр опорного півкола: 11. Step 11: Spline - крива лінія

  В простонародді - сплайн, створюється по управляючих точках, які розміщені на кривій - Fit point Spline:

  • Fit Point Spline:

  • Control Point Spline - крива, на якій управляючі вершини знаходяться на лініях, дотичних до створюваної кривої лінії: 12. Step 12: Conic Curve - конічна крива

  Крива лінія, що створюється між двох точок з витягуванням в сторону курсора:

  Корисно знати: Цей тип лінії керується так званим коефіцієнтом рангової кореляції Спірмена. В залежності від його величини (змінюється стрілочкою на прикладі), крива може бути еліптична, параболічна або гіперболічна.

 13. Step 13: Point - точка

  ТОЧКА, ВОНА І В АФРИЦІ ТОЧКА!

 14. Step 14: Text - текст

  Створювати надписи на 3д моделі можна за допомогою інструменту "Text" на панелі інструментів Sketch. Задається двома способами: в рамці, та по кривій. На відміну від попередніх інструментів, тут спосіб створення можна змінити на панелі, що ми бачимо по правій стороні робочого вікна:

  Тут "Text" - текст задається рамкою. "Text On Path" - шлях "прокладання" надпису буде лежати на кривій, чи прямій, колі і т.д.

  • Text:

  • Text On Path - створюється на кривій. Кнопка "Path" - натискаємо, та вибираємо криву, на якій буде створюватись текст. "Fit to Path" - рівномірно розтягнути текст на всю довжину вибраної лінії:


Comments